Karantina Döneminde Hayvanlar İçin Panel Çit Köpek Kulübesi

0506 704 13 29 / 0216 378 76 44

Ülkemizde ve dünyada Corona virüs salgını hızla artmaya ve genişlemeye devam etmektedir. Virüsün Coronavirüs ailesinden olmasına rağmen yeni tip coronavirüs yani COVID -19 henüz birçok kişi tarafından ve doktorlar da dâhil tanınmamaktadır. Bugün genellikle bu vahim tablonun ortaya çıkması virüsün çok iyi tanınmamasından kaynaklanmaktadır. Virüsün yoğun bir şekilde enfekte olduğu bugünlerde evlerde beslenen evcil hayvanlar ve dışarıda bulunan hayvanlardan korunma virüsün geçip geçmeyeceği konusu insanların oldukça merak ettiği konular arasındadır.

panel köpek çiti

Corona Virüs Hayvanlardan İnsanlara Geçer Mi?

Bu konuda gelen bütün bilgiler virüs kadar yeni bilgilerdir. Dolayısıyla en azından virüs konusunda bilim adamları ve Türk veteriner hekimleri Bu konuyla ilişkili geniş ve ayrıntılı çalışmalar yapmaktadır. Söyledikleri son bilimsel gerçek şudur; şu ana kadar enfekte olan hastalar için de hayvandan insana bulaşan bir vakanın olmadığıdır. Bu da dolayısıyla evcil hayvanlardan insanlara virüsün geçmediğidir. Fakat burada başka önemli bir konu var, evcil hayvanlardan insanlara geçmemesine rağmen hijyen kuralları kendimiz için geçerli olduğu kadar hayvanlarımız için de geçerli olmalıdır. Gerek kedilerden gerekse köpeklerden bu virüsün insana geçtiğine dair hiçbir kanıt yoktur. Örneğin Hong Kong da bir köpekte corona virüse rastlanmış ancak virüsün insandan hayvana bulaştığı anlaşılmıştır. Yani buradan çıkan sonuç ise virüsü hayvanlar değil insanlar bulaştırıyor.

Tıbbi Veya Ev Karantinasında Hayvanlarla Temas Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle kan test sonucu pozitif çıkan yani COVID 19 çıkan hastaların karantinada bulundukları süre içinde hayvanlara bu virüsü bulaştırmamaları gerekiyor. Ayrıca karantina denilen uygulama enfekte olan hastanın tecrit edilmesidir. Tecrit edilme yalnızca yakınlarına karşı değil dolayısıyla ev karantinasında bulunan insanların evde bulunan diğer canlılarla da bağlantısını kesmesini gerektirir. Dolayısıyla ev karantinasında bulunan insanların kedi veya köpek beslemeleri durumunda bunlarla da temastan kaçınmaları önemlidir. Virüsün yayılmasını önleyen en önemli faktörlerden biri hijyendir. Ellerin su ve sabunla en az 10 saniye yıkanması ve el temizliğine her şeyden çok daha fazla önem verilmesi şarttır. Çünkü ellerimiz farkında olmadan içgüdüsel olarak çok fazla yüzümüze, burnumuza, gözümüze ve ağzımıza değer. Virüsünün bulaşma yollarından biri de yüz bölgesidir. Daha çok mukozadan bulaşan virüs ağız yoluyla çok kısa sürede alınmaktadır. Dolayısıyla ev karantinasında bulunan kişilerin gerek çevresi ile gerekse evde besledikleri hayvanlarla ilişkilerini karantina süresi boyunca sınırlamaları ve hiçbir şekilde ilişkili olmamaları gerekir.

köpek için panel çit

Corona Virüsü Taşıyan Hastaların Şüpheli Hayvanlarla Temastan Kaçınması

Öncelikle bu konuda da gerek hayvanın gerekse tıbbi karantina altında bulunan kişilerin virüsün acımasız tehdidine karşı mutlaka hijyen kurallarına uymaları gerekir. bunun yanı sıra hayvanlara dokunurken ve onların bakımını yaparken mutlaka temel hijyen kurallarını uygulayarak ya da biyogüvenlik kurallarına uyarak yapılmalıdır. Bu kurallar hayvanları beslerken yada onları dolaştırırken eşyalarına çok fazla dokunmama veya dokunmak zorunda kalınması durumunda mutlaka elleri sabunla yıkayarak dezenfekte etmeleri gerekir. Tıbbi gözetim de ki Corona virüsü taşıyan hastaların evcil hayvanlardan mutlaka kaçınmaları gerekir.

Corona Virüsün İçeriği

Corona virüs alfa Corona virüsler olarak tanımlanmaktadır. Bunlar insan yarasa domuz kedi ve köpeklerin enfekte edilmesini sağlayan virüs türlerini içerir. Ayrıca bu coronavirüs der bülbül saz tavuğu ispinoz kuşu yaban ördeği türlerini de enfekte etmektedir bir diğer coronavirüs grubu ise gamam virüslerdir. Gama coronavirüs ise kanatlı hayvanlar ve balinayı enfekte eden virüs türleridir.

Sağlık Bakanlığı Corona Virüsü Covid-19

Tavuklarda ise enfekte bronşite dönüşmektedir. Yani buradan çıkan sonuç Covid-19 yeni tip Corona virüsün birçok canlı türünü enfekte ettiği yapılan son araştırmalarda bildirilmiştir. Ayrıca corona virüs çeşitleri içinde hem insanları hem de hayvanları hasta yapan başka bir türün olduğu da bilinmektedir. Dolayısıyla çeşitlilik bu kadar çok olduğunda bulaşma periyodu da oldukça fazladır. Evcil hayvanlarda uzun yıllar coronavirüs olmuştur ve vardır. Ancak hayvanlardan Corona virüslerin insanlara bulaşması bilgisi yoktur. COVID-19 virüsünün en önemli ve tehlikeli boyutu ise insandan insana bulaşmasıdır. Dolayısıyla şimdiye kadar hiçbir evcil hayvan bu hastalığı bulaştırmamış veya buna dair bilimsel bir kanıt bulunmamaktadır.

Tıbbi Veya Ev Karantinasında Bulunan İnsanların Hayvanlara Nasıl Yaklaşmalıdır?

Tıbbi veya ev karantinasında bulunan hastanın hayvanların bakımları yapılırken ve onlara dokunurken çok dikkatli olmaları önemlidir. Hayvanlarla olan ilişkilerde temel hijyen kurallarını üst düzeyde uygulamak şarttır. Bu kurallar hayvanların kendilerine, yemek kaplarına veya eşyalarına dokunmadan önce mutlaka ellerin yıkanması ve sağlıklı şartlarda olması sağlanmalıdır. Buna rağmen yine de elle teması mümkün olduğu kadar olmaması veya en az olması gerekir. Bu yalnızca enfeksiyon durumunda veya karantina durumunda değil genel anlamda hayvanlarla insanlar arasındaki temasın, gerek hastalığı hayvanlara bulaştırmamak gerekse hayvanlarda olası bir enfeksiyonun insanlara bulaşmaması adına alınması gereken önemli önlemlerden biridir. Evde kendisinden başka beslediği evcil hayvanla ilgilenecek bir kişi yoksa, mutlaka biyogüvenlik kuralları çerçevesinde hijyen oluşturarak hayvana yaklaşmalı ve mümkünse maskesini takmalıdır.

köpek kulübesi panel çit

Hayvanlarla İlişkiler Her Zaman Sınırlı Olmalıdır?

Özellikle COVID – 19’un çok yaygın olduğu bugünlerde veteriner hekimler de bilimsel olarak bu konuda gerekeni yapmaktadır. Dolayısıyla insanların hayvanlarla olan ilişkilerini ve hayvanların insanlara gelmeden önceki önlemlerinin alınması konusunda uyarılarda bulunmaktadır. Bunun yanı sıra ülkeye giren yaban hayvan ticaretini de aynı şekilde yasaklanması gerekir. Yabani hayvanların birçok hastalığı insanlara geçirdiği de bilinmektedir. Dolayısıyla devletlerin genel güvenlik önlemleri adı altında bu önlemleri de alarak insan sağlığına faydası olacağı bir gerçektir.

Panel Çit ve Çim Çit Fiyat Almak İçin Arayınız

Hayvanlar İçin Özel Alan Nasıl Yapılır

Hayvanların bakımı için özel olarak tasarlanan köpek için panel çitler bulunuyor. Panel çit köpek kulübesi iklim şartlarından olumsuz olarak etkilenmez. Ayrıca bakım da gerektirmeden uzun süreli bir kullanım sağlayabilirsiniz. Ayıca hayvana gezebileceği bir alanda oluşturabilirsiniz. Bu ürünlerin fiyatları ekonomik olarak size sunulmaktadır. Sizde köpek kafesi panel çit tercih etmek isterseniz firmamızın sunduğu kurumsal hizmet içeriğinden yararlanabilirsiniz.

Köpek kulübesi panel çit dayanıklılığı ve görsel şıklığı ile ön planda yer alır. Paslanmaz yapıda olması sayesinde köpeğiniz için en iyi sonucu elde edebilirsiniz. İstediğiniz uzunlukta yaptırarak kullanım sağlayabilirsiniz.

Oy Ver
[Toplam: 4 Ortalama: 5]

  Bahçe Çit Fiyatları

  

  Biz Kimiz?

  Panel Çit Ustası kuruluşundan bu yana başarı ile sunduğu ve geliştirdiği çit sistemleri ve bahçe çit telleri sayesinde yerel ve bölgesel düzeyde önemli başarılara adını yazdırmış ve ülke ekonomisine büyük katkılar sağlamaktadır.

  İletişim

  Blog

  Bize Ulaşın

  Mevlana Cad. Sülüntepe Mah. Rahmet Sok. No:11 Pendik / İST

  Sosyal Medya

  Facebook
  Instagram
  Twitter
  LinkedIn
  Pinterest